close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
تاریخچه آسانسور


11/18 4/29

منوی اصلی
منوی اصلی
صفحه اول
تالار گفتمان

آرشيوی مطالب
نقشه سایت
درباره ی ما
ایمیل مدیریت
ارتباط با ماموضوعات
اجزای مکانیکی آسانسور
چاه [6]
کابین [4]
وزنه تعادل [1]
سیم بکسل [3]
فلکه کششی [4]
فلکه هرزگرد [2]
ترمز مغناطیسی [0]
سیستم ترمز ایمنی [4]
زنجیر یا سیم بکسل جبران [0]
درب ها [3]
ضربه گیر [0]
ریل راهنما [4]
کفشک ها [2]
گیربکس [5]
گیرلس [4]
اجزای برقی آسانسور
موتور اصلی [7]
تابلو فرمان [3]
تابلو برق اضطراری [0]
ترمز موتور [0]
فن و ترمیک [1]
مگنت درب بازکن [0]
سیستم درب کابین [1]
تراول کابل [1]
جعبه رویزیون [1]
نمراتور [1]
شستی احضار [2]
میکروسوئیچ ها [1]
سخن گو [0]
فن و روشنایی کابین [1]
سنسور وزن [6]
درایو کنترل سرعت [2]
پرسش و پاسخ
سرویس و نگهداری [4]
عیب یابی [1]
بخش کارآموزی
اطلاعیه های مهم [3]
دانلود فایل کلاسی [0]
خوابگاه و رستوران [1]
نقشه گوگل [2]
گالری تصاویر بازدیدها [6]
آزمون [2]
فروشگاه محصولات
نرم افزارهای آموزشی [1]
لوازم و تجهیزات [1]
بازرسی فنی آسانسور
عیب یابی [0]
اخبار صنعت آسانسور
نمایشگاه ها [1]
حوادث [2]
فن آوری [2]
ایمنی
تجهیزات ایمنی [2]
ایمنی آسانسور [3]
ایمنی نصاب سیستم های برقی [1]
ایمنی نصاب سیستم های مکانیکی [1]

ویدیوهاآخرین ارسال های تالار گفتمان
عنوان پاسخ بازدید توسط
راه اندازی انجمن پشتیبانی پکیج آموزش آسانسور 1 494 armen88

از همین جا بخرید www.blift.ir


تاریخچه آسانسور
تاریخ ارسال : 2:51 | یکشنبه 18 تير 1391 نویسنده : تیم فنی و آموزشی بوشهر لیفت

تاريخچه آسانسور 

   تاریخچه پیدایش آسانسور به ۲۵۳سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد. ارشمیدس وسیله ای شبیه به آسانسور اختراع کرد که قابلیت حمل یک نفر را برای ارتفاعات نه چندان زیادرا داشت. این آسانسور دستی نمونه ای از نخستین حرکات بشر برای ساختن یک بالابر بود.  

    البته گفته شده که مصریان باستان نیز به وسیله بالابر در اهرام حرکت می کردند. در سال۱۸۵۰ نخستین آسانسور هیدرولیکی برای یک ساختمان ۴ طبقه ساخته شد. در سال۱۸۵۳ الیشا گرویس از اهالی نیویورک، آسانسوری با نوعی ایمنی خودکار برای ممانعت از سقوط سکوی این وسیله ساخت. در صورتی که ریسمان آسانسور پاره می شد، این سیستم ایمنی به فریاد سرنشینان می رسید.

   فناوری ساخت آسانسور به سرعت پیش رفت و بسیاری از سازندگان ساختمان های جهان این وسیله مفید و کارا را استفاده کردند. براساس آخرین آمارهای ارایه شده، ایتالیایی ها بیشترین آسانسورسواران نام گرفته اند. با اینکه این کشور جمعیت بالایی ندارد، اما آنها با نصب ۸۵۰هزار دستگاه آسانسور رتبه نخست را در دنیا به خود اختصاص داده اند.

    در ایتالیا روزانه بیش از ۱۰۰میلیون نفر از آسانسور استفاده می کنند. پس از این کشور، آمریکا با داشتن ۷۰۰هزار دستگاه آسانسور و چین با ۶۱۰هزار رتبه های دوم و سوم را در اختیار داشتند. البته این آمار به سال ۲۰۰۸ مربوط می شود و با سرعتی که نزد چینی ها سراغ داریم، به احتمال فراوان، این آمار دچار تغییر و تحولات شده است.

 برخی از آسانسورها هم اکنون شکل توریستی  به خود گرفته اند. یکی از همین مدل ها، آسانسور سانتاژوستا در شهر لیسبون پرتغال است؛ آسانسوری که بیشتر به یک بالابر می ماند و حدود ۱۰۷سال قدمت دارد. کار ساخت این آسانسور در سال۱۹۰۰ آغاز شد  و ۲ سال بعد به پایان رسید؛ آسانسوری که کار طراحی آن را «رائول مسنیر ده پونسارد» برعهده داشته است. اگرچه این مدل با بخار کار می کرد اما در سال۱۹۰۷ از الکتریسیته برای به حرکت درآوردنش سود جسته شد. این سازه ۴۵ متر ارتفاع دارد  و می تواند ۲۴ مسافر را با خود حمل کند که این روزها شکل گردشگری به خود گرفته و مردمی که برای دیدن لیسبون میروند، از این آسانسور زیبا دیدن می کنند.

    اما می گویند آسانسور ساخته دست آقای اتوود یک قرقره بزرگ و یک طناب بوده است.  این دانشمند و ریاضیدان با ساختن ماشین اتوود که عبارت بود از دو وزنه که با یک نخ به یکدیگر مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند، توانست طرح ابتدایی یک آسانسور را ارایه  دهد.
 
    اتوود یک کار هم برای ایمن سازی این آسانسور اولیه انجام داده بود. اگر هنگام بالا و پایین رفتن، طناب پاره می شد، قسمت انتهایی طناب روی قرقره قفل می ماند و این کار باعث می شد تا آسانسور به رغم سقوط آزادی که از ارتفاع به سمت پایین داشت، به زمین برخورد نکند و سوارشونده (در اینجا به معنای فردی که سوار آسانسور می شود)، جان سالم به در ببرد.

    اگر ارشمیدس را خالق بالابری ساده و اتوود را خالق آسانسوری اولیه فرض کنیم،  باید از آقای اوتیس هم به عنوان مبتکر ساخت آسانسورهای نوین نام ببریم؛  فردی که هم اکنون بزرگ ترین کارخانه ساخت آسانسور در دنیا به نام وی مشغول به فعالیت است. اولین آسانسور به شکل امروزی که دارای ترمز ایمنی بود، توسط اوتیس در آمریکا ساخته و آزمایش شده و بعد از آن نیز دیگران به ساخت انواع آسانسور مبادرت کردند و صنعت آسانسور شکل گرفت.

    در ساخت برج ها و ساختمان های بلند موضوع آسانسور ایمن، راحت و سریع باید در اولویت قرار گیرد. در این بین رقابتی نیز بین آسانسورساز ان شکل گرفت. رکورد سرعت بین آسانسورهای دنیا در اختیار برج تایپه ۱۰۱ است. این برج به ارتفاع ۵۰۹ متر ۱۰۱طبقه دارد و فکر نمی کنم کسی دوست داشته باشد بدون آسانسور این طبقات را طی کند؛ به خصوص از بدو ورود تا طبقات بسیار بالا! در این ساختمان مرتفع ۶۷دستگاه آسانسور نصب شده تا ترافیکی در این خصوص به وجود نیاید. در عین حال، این امر به ایمنی کار نیز می افزاید. سرعت این آسانسور ۱۰۱۰متر در دقیقه است؛ یعنی این آسانسور قادر است در یک دقیقه بیش از یک کیلومتر را طی کند.  نوع دیگری از آسانسورها ویژه کالا طراحی شده و معمولا امور بالا و پایین بردن بار را برعهده دارند. آسانسور خدماتی، آسانسوری است که برای جابه جایی کالا بین طبقات مورد استفاده قرار می گیرد که دارای کابین کوچکی است که ابعاد آن به اشخاص اجازه استفاده را نمی دهد. در بسیاری از رستوران ها و فروشگاه های کوچک این مدل کاربرد زیادی دارد.

 از آسانسور خودروبر هم در ساختمان های خصوصی استفاده می شود و اتاقک آن ابعاد مناسبی برای جابه جایی خودرو دارد. البته آسانسور ویژه حمل بیماران را هم که در بیمارستان، مورد استفاده قرار می گیرد نباید از قلم انداخت.

   از یک نظر آسانسورها به ۲ نوع گیربکس دار و بدون گیربکس تقسیم می شوند که اولی مخصوص حمل و نقل در ارتفاع کم و با قدرت زیاد است، اما دومی به ارتفاع زیاد و ظرفیت کم مربوط می شود.

   از حیث دیگری هم آسانسورها به انواع برقی، هیدورلیکی (حداکثر ۱۸متر)، پنی ماتیک و LIM یا همان نیروی محرکه القایی تقسیم می شوند که در این آخری، سیستم موتور روی وزنه تعادل قرار می گیرد و ابتکار جدیدی است که در ساختمان های خیلی بلند به کار گرفته می شود.

 

تاريخچه آسانسور در ايران

 

   آسانسور‌هاي امروزي از حدود ۵۰‌سال پيش وارد کشور شده و اولين فروش آسانسور در کشور مربوط به يک شرکت سوئيسي است که توسط يک شرکت ايراني خريداري شد. بعد از آن نيز شرکت‌ها‌ي خارجي ديگر در اين زمينه فعاليت داشتند. اولين کارخانه آسانسورسازي در ايران توسط وزارت مسکن و شهر‌سازي در سال‌۱۳۵۰ در شهر صنعتي البرز قزوين تحت‌ليسانس يک شرکت سوييسي راه‌اندازي شد و بعد از آن نيز کارخانجات ديگري توسط شرکت‌ها‌ي خارجي در ايران فعاليت كردند، اما با توجه به تحريم وسايل بعد از انقلاب‌اسلامي و براساس ضرورت و نياز، دست‌اندرکاران شروع به فعاليت‌هاي توليدي در زمينه ساخت قطعات يدکي آسانسور كردند و درواقع آسانسور به صورت تلفيقي در کشور توليد و نصب شد تا اينکه در دهه ‌70 مجوز واردات صادر شد و به‌دنبال آن، واحدهاي فروش آسانسور به‌صورت رسمي و غيررسمي به‌وجود آمدند.

   قسمت اعظمي ‌از آسانسورهايي كه از سال‌هاي دور در ايران مشغول به حمل‌ونقل مسافر هستند، داراي گواهي استاندارد نبوده و اساسا فعاليت آنها در خط همكف به طبقات، غيرقانوني است.

 برچسب ها :Elevator ,آسانسور ,بوشهر لیفت ,ایمن آسانبر لیان ,لودسل آسانسور ,تاریخچه آسانسور ,دوره آسانسور ,آموزش آسانسور ,آسانسور خودروبر ,آسانسور کششی ,آسانسور هیدرولیک ,lift ,asansor ,رفع ,ascensor ,电梯 ,Aufzug ,リフト ,리프트 ,ascenseur ,
بازدید : 1772 بار نظرات ()
نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

نظرسنجی
بنظر شما کدام سایت از لحاظ محتوای آموزشی برتر است؟کدام شرکت تابلو فرمان آسانسور را بعنوان برند برتر سال انتخاب می کنید؟لیست صفحات

لینک دوستان
آخرین مطالب ارسال شده
ارسال لینک

آخرین اعضا

قدرت گرفته از رزبلاگ || طراح قالب : ملودیوس